Kürtaj Fiyatlarını Oluşturan 5 Önemli Unsur

Avrupa yakası İstanbul 2019 kürtaj fiyatlarını irdelerken düşünülmesi gereken en temel unsurlarıda dile getirelim .Çocuk sahibi olmak dünyadaki en güzel duygulardan biridir. Onu emzirmek , altını almak , sabahlara kadar uykusuz kalmak , yürümesini seyretmek , ilk adımı , okula başlaması , sınavları , özel öğretmenleri , kız arkadaşı , facebook hesabı , derken evlenmesi .. Hayat boyu devam eden karşılıksız bir beşeri yatırımdır. Bu maratona henüz hazır değilseniz , veya yol arkadaşınız henüz kesinleşmemiş ise gebeliği sonlandırmak istiyorsanız jinekolojik muayeneden sonra gebelik kesesi görüntülendiğinde jinekolog olarak hastamıza tekrar sorarız kürtaj yaptırma konusunda eminmisiniz , çocuk aldırmak son kararınızmı deriz. Kenan Işığın sunduğu Kim 500 milyar ister yarışmasında çok kullanılan bu son kararnızmı ? sorusunu bide çok kullanırız. Hastamız kesin kararlı ise ancak ondan sonra kürtaj işlemine geçeriz. Bu safhaya gelmeden önce hastalarımızın yaşadıkları hep birbirine benzer. Planlı veya ani gelişen bir  cinsel ilişki sonrası adet günü sabırsızlıkla beklenir. Adet olunması
gereken günden birkaç gün geçmeye başladığı zaman internette yoğun araştırmalar başlar, kürtaj nasıl yapılır , kürtaj fiyatları , kürtaj doktorları kimlerdir diye aranır. Tabi kürtaj yapan doktorlar insanın yakın arkadaşı değil ise çocuk aldırma işlemini kime yaptıracaklarına karar vermeleri bazen zor olabilir. Bu süreçte çeşitli kriterlere göre karar verilir , bunların başında kürtaj fiyatları gelir. Kürtaj ücretinden sonrada yaşanılan yere yakın olan kürtaj merkezleri incelenir. En sonundada kürtaj yapan doktorun muaynehanesi telefonla aranır bebek aldırma konusunda bilgi alınarak en sonunda fiyat sorulur hatta pazarlık yapılır. **Anında Kürtaj Fiyatı Al** = Cep Telefonu KISA MESAJa Kaç Haftalık Gebesiniz Yazın 'ye yollayın Örnek : 7 Haftalık Gebe iseniz sadece 7 yazın yollayın , size hemen cevap gelsin

Kürtaj fiyatlarını etkileyen faktörler:

1- Gebelik Haftası:
İstenmeyen hamileliğin mevcut olduğu ancak adet gecikmesi sonucu ortaya çıkar ama aslında gebelik son adetin ilk günü başlar , daha doğrusu tüm cinsel aktif kadınlarda her ay rahimde bir gebelik hazırlığı başlar , bu hazırlığın 2. haftası gibi rahim içine canlı bir sprem ulaşır ise rahimden o sırada geçmekte olan yumurtayı yani ovumu döller ve beraberce zigot denilen tek hücreli canlıyı oluştururlar ve bu hücre hızla bölünerek 2 haftadır hazırlanmakta olan uterusa yuvalanırlar böylece gebelik oluşur. Uzun sözun kısası siz gebe olduğunuzu farkettiğinizde en az 4-5 haftalık hamile olduğunuzu göz önünde bulundurun. Zaten kürtajda yasal süre 10 haftadır. 10 haftadan sonra çocuk aldırmak yasal değildir. Bu
konudaki tek istisna anne ve fetus sağlığını tehtid eden önemli hastalıkların varlığıdır. Kürtaj ücretini en fazla etkileyen faktör gebelik haftasıdır. genellikle belli bir miktar ücret gebelik haftasıyla çarpılarak çıkan sonuç hastadan toplam kürtaj ücreti olarak taleb edilir. Katsayı ücret x gebelik haftası = toplam kürtaj maliyeti. Kürtaj parasına yapılan muayene , ultrason incelemeleri ve tek kullanımlık vakum kürtaj seti dahildir. Biz bunlar için ek ücret istemiyoruz ama bazı meslektaşlarımız bu kalemlerede ayrı bir ücret yazarak toplam fiyatı yükseltebiliyorlar. O yuzden kürtaj fiyatını sorarken jinekolojik muayene , ultrason ve vakum kürtaj seti dahilmi diye sorarsanız evdeki hesap çarşıya uymuş olur.

2- Kürtajda Verilen Anestezi Tipi :
Kürtaj dediğinizde aklınızda  kesip atmak , kazımak , kopartmak gibi objeler oluşabilir. Dolayısı ile çocuk aldırma esnasında acı çekmek istemezsiniz. Aslında son olarak uygulanan vakum Kürtaj işleminde kazıma veya kesme gibi bir işelm yapılmadığı için acı hissetmezsiniz , sadece rahim ağızı yani collum genişletilirken hafif bir ağrı olur onuda lokal anestezi uygulayarak yok etmek mümkün. Buna rağmen bazı hassas kürtaj hastaları çocuk aldırma girişimini hiç bilmemek , hissetmemek arzu ederler yani hissetmeden kürtaj olmak isterler ve genel anestezili kürtaj tercih ederler , bu durumda hastanın ağrısını gideren ilaçların dışında hastayı uyutan ilaçlarda uygulanır. Genel anestezi yapılacaksa hasta aç olarak gelmesi gerekir. Ama benim tavsiyem lokal anestezidir. İşlem zaten 15 dakika sürüyor , sonrasında hemen yürüyüp gidecek yaşantınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Genel anestezi uygulanan hastalarımız 30 dakika kadar dinlendiriliyor ve tam olarak kendine gelmesi bekleniyor. Tabi kürtaj fiyatlarındada fark oluyor. Genel anestezi isteyen hastalardan küçük bir anestezi ücret farkı isteniyor. Lokal anestezide ise kürtaj ücretine dahil tutulduğu için ek ücret gerekmiyor.

3- Kürtaj Yapılan Semt:
Çocuk aldırma işleminin yapılacağı kürtaj doktoru muaynehanesi İstanbulun hangi semtinde ise o bölgedeki kira rayiçlerine göre kürtaj fiyatlarıda artabilmektedir mesela İstanbul Gaziosmanpaşa'da Kürtaj olmakla İstanbul Bakırköyde kürtaj olmak arasında ücret farkı olabilmektedir.

4- Kürtaj Yapılan Mevsim:
Kürtaj ücretleri yılın tüm mevsimlerinde aynı olmuyor , genellikle kış aylarında hasta yoğunluğu fazla olduğu için çocuk aldırma fiyatlarında hafif bir artış oluyor. Ayrıca bazı jinekologlar Cumartesi ve Pazar günleri kürtaj yaparlarsa biraz daha fazla kürtaj bedeli taleb edebiliyorlar.

5- Kürtajda Öğrenci İndirimi:
Size komik gelebilir ama biz jinekologlarda bir zamanlar öğrenciydik , eğitim döneminde kısıtlı bütçe ile sürdürülen yaşamda birde istenmeyen gebelik söz konusu olursa insan bunalıma girer gerçekten. Bu durumu gözönüne alarak üniversite öğrencisi hastalarımıza küçük bir miktar indirim yapıyoruz.


Popüler Yayınlar