Kürtaj Bilgileri

2019 İstanbul kürtaj fiyatları araştırılırken , kürtaj, gebelik sonlandırma ( Küretaj ) İşlemi, halk arasında, birçok fark içinde isimle adlandırılabilir. Çocuk Aldırmak,Bebek Aldırmak gibi . kürtaj, gebelik sonlandırma denilince ilk akla gelen, isteğe ilişkili hamilelik sonlandırılmasıdır.İnternet ortamında birçok yanlış ve  özellikle ve altını çizerek çarpıtılmış bilginin bulunduğunu belirterek, size gerçek bilgileri vermeye başlayalım. ilk önce gerçekten gebeliğinizi sonlandırmak istiyormusunuz ? Tabiki ilk aşama kürtaj, gebelik sonlandırma Kararı Vermek ile başlamaktadır. Evet gebeliğinizi sonlandırmaya karar verdiniz. Şimdi Ne Olacak ? İlk aşama olarak tecrübeli bir Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı seçerek randevu almanız gerekmekte. bu gibi aşamada seçeceğiniz doktor ile iletişiminiz çok fazla öneme haizdir.Hekiminizi seçerken, en önemli unsurlar , Tecrübesi ve  İletişim kolaylığıdır. Genellikle bu şekilde bir durumla ilk defa karşı karşıyasınız, ilk olması demek aklınıza birçok soru takılması ve  hekiminize ulaşıp istediğiniz soruları rahatça sorabilmeniz sizin açınızdan çok fazla öneme haizdir.

Diğer önemli mevzu ise korkunuz. Korkuyorsunuz evet haklısınız, halk arasında asılsız onlarca söylenti var, ya gerçekse ? Bunlardan en sıkça konuşulanı "ilk gebeliğinde kürtaj, gebelik sonlandırma yaptıranlar bir daha gebe kalamaz" söylentisidir. tamamıyla yanlış ve  gereksiz bir düşüncedir. Günümüzdeki teknoloji ve  teknikler ile bu gibi neredeyse imkansızdır. Hekiminize karar verdiniz peki anestezi seçimi nasıl olacak ? Anestezi seçilirken kararın yüzde 90 ı sizde olacaktır. Daha önce natürel doğumunuz yoksa sedasyon, yani uyutularak yapılan uygulaması tercih etmenizi öneririz.

Lokal anestezi sadece serviks i uyuşturur yani rahim(uterus) ağzını, böylece dilatasyon esnasında yani vakum kanülünün rahim(uterus) içerisine girebilmesi için genişletilmesi, esnasında daha az ağrı duyarsınız . Lokal anestezi ile ilgili bilinen en yaygın yanılma ; Belden alt kısmın uyuşturulacağının zannedilmesidir. Lokal anestezi ile kürtaj, gebelik sonlandırma işleminde bu gibi olmaz . Lokal anestezi ile yapılan kürtaj, gebelik sonlandırma işleminde sadece serviks yani rahim(uterus) girişi uyuşturulur. İşlem tahmini olarak 5-10 dakika arasında sürecektir ve  hasta bir miktar ağrı hisseder. Sedasyon ile yapılan kürtaj, gebelik sonlandırma hastalar ve  hekimler için en asan ve en sorunsuzudur.

Hasta kürtaj, gebelik sonlandırma uygulaması süresince uyur ve  ağrı hissetmez. Sedasyon ile yapılacak bir kürtaj, gebelik sonlandırma müdehalesini asla büyük bir ameliyat gibi düşünmemeniz gerektirir. Sedasyon ile hastanın uyuması için bir de anestezi uzman hekimi bulunmalıdır. Anestezi uzmanı sizinle kısa bir görüşme yapacaktır ( kronik bir hastalığınız varmı , allerjileriniz varmı gibi sorular sorarlar ) . Hekiminiz kürtaj, gebelik sonlandırma işleminden önce muhakkak ultrasound (usg) ile gebeliği görmelidir, sizi kürtaj, gebelik sonlandırma operasyonu öncesi muayene ederken, ultrasonografi ile bakılması artık rutin hale gelmiştir. Hekimlerin yüzde 99 ultrasound (usg) ile muayene olmadan asla kürtaj, gebelik sonlandırma yapmaz.

Gebeliğiniz yasal sınırlar içerisinde ise ( Türkiye'de yasal süre 10. hamilelik haftasıdır ) hamilelik sonlandırma müdehalesine müsait demektir. Hekimin gebeliğinizin haftası baresinde sizi bilgilendirir ve  müdehale ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplar. Hemşireniz sizi müdehalenin yapılacağı, müdehale odasına alacaktır ve burada hazırlıklarınızı yapmaya başlıyacaktır. Bir süre daha sonra Anestezi uzmanı doktor yanınıza gelir, yapacağı sadece kolunuzda bir damar yolu açmaktır. Bunun standart bir kan deneyi için yapılan iğneden hiçbir farkı yoktur . Sedasyon tipi anestezi uygulanacağı için hissedeceğiniz başka hiçbirşey yoktur .

Anestezi uzmanı hazır olan damar yolundan bir ilaç verir ve  uyursunuz . Yaklaşık 5-10 dakika içinde kürtaj, gebelik sonlandırma operasyonu biter ve  uyanma aşamanız için müşehade odasına alınmış olursunuz. Yaklaşık 20 dakika içinde özünüze gelmeye başlarsınız ve  genellikle hiçbir ağrınız olmaz . Bunun nedeni ise anestezi uzmanı sizin uyuduğunuz esnada, operasyon sonrası ağrı çekmemeniz için verdiği, güçlü ağrı kesicilerdir. Operasyon sonrasında tahmini olarak 1 saatlik bir dinlenmeden daha sonra evinize gidebilirsiniz .

Popüler Yayınlar